Zvuk tibetských mís

"Na počátku bylo slovo" - stojí napsáno v Bibli. Slovo ale může taky znamenat zvuk. Vzpomeňte jen na mantry, které se používají při meditačních cvičeních. Tibetské mísy, jak už název napovídá, pocházejí z Tibetu od buddhistických mnichů, kteří dobře znali účinky jejich zvuku.

Tibetská mísa, když zavřete oči, vyvolává v mysli netušené obrazy. Dokáže vibrovat na mnoha různých frekvencích (podle velikosti mísy a podle způsobu hry). Dá se tak vytvořit veliká škála tónů. Od hlubokých až po jemné vysoké. To jsou ovšem pouze vjemy, které slyšíme. Pokud se ale hrající mísa položí na tělo, tak vibrace přechází přímo do těla. Přínos pro tělo může být různý. Záleží na jedinci. Vnímaví lidé se mohou dostat do hlubokého meditativního stavu.

Při masáži tibetskými mísami se většinou postupuje podle čaker (energetických center) a výška tónu se přizpůsobuje jednotlivým čakrám. Dochází tak k uvolnění bloků a doplnění energie tam, kde chybí. Tomuto procesu se také říká harmonizace čaker. V praxi potom účinek může vypadat tak, že člověk odchází doslova nabitý energií a chutí do života :-)